INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Czarnkowski (z Czarnkowa) h. Nałęcz  

 
 
2 poł. XIV w. - po czerwcu 1416
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czarnkowski Mikołaj (Mikołaj z Czarnkowa), najwyższy sędzia poznański, niewątpliwie przedstawiciel możnego rodu wielkopolskiego Nałęczów, przyszedł na świat gdzieś w drugiej połowie XIV stulecia. Wskazuje na to jego działalność publiczna jako sędziego poznańskiego w l. 1403–1416. W czasie pobytu Jagiełły w Wielkopolsce spotykamy Cz-go przy królu, o czym świadczą dokumenty, na których Cz. występuje jako świadek. Rycerz cieszyć się musiał pełnym zaufaniem króla; jemu m. in. powierzył Olgierdowicz załatwienie sprawy przejęcia twierdzy i miasta Wałcza z rąk panów pruskich w r. 1406. W okresie wielkiej wojny walczył pod Grunwaldem, prawdopodobnie w chorągwi krewniaka Sędziwoja z Ostroroga, wojewody poznańskiego, jako »senior capitaneus in hoc vexillo«, a później na Pomorzu w czasie walk o Nowe. Z polecenia króla brał w grudniu r. 1410 udział w rokowaniach z Zakonem w delegacji polsko-litewskiej pod przewodnictwem księcia Witołda; nazwisko Cz-go widnieje też na akcie pokoju toruńskiego z 1 II 1411. Po skończonej wojnie wrócił do swego urzędu sędziowskiego, dopiero w grudniu r. 1412 otrzymał od króla misję przejęcia zamków w Nowej Marchii, zastawionych Jagielle przez wielkiego mistrza krzyżackiego; w roku następnym posłował razem z wojewodą kaliskim Maciejem z Wąsoszy do w. mistrza celem skłonienia Zakonu do wypełnienia zobowiązań toruńskiego pokoju. Poza Wielkopolską wystąpił Cz. w Horodle na akcie unii polsko-litewskiej z 2 X 1413.

Pierwszą połowę r. 1414 spędził wielmoża przy królu, brał udział w kwietniowym zjeździe brzeskim, gdzie główny przedmiot narad stanowiły sprawy krzyżackie; od połowy roku spotykamy sędziego stale w Wielkopolsce zajętego sprawami sądowymi, wynikającymi z pełnionego urzędu. Ostatni raz wystąpił Cz. w aktach z 22 VI 1416; brak go na rokach sądowych już w sierpniu tegoż roku, a w styczniu r. 1417 urząd najwyższego sędziego poznańskiego pełni Mikołaj Błociszewski.

Jak przedstawiały się stosunki rodzinne Cz-go, nic pewnego powiedzieć nie można. Występujący w tym czasie panowie z Czarnkowa są z całą pewnością spokrewnieni z Mikołajem, lecz nie wiadomo w jakim stopniu.

 

Kod. Wp. III, V; Acta capit. I, II; Arch. Kom. Hist. III; Cod. ep. XV, II; Cod. Vit.; Akta Unii; Kod. Lit. wyd. E. Raczyński.

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 

Elżbieta Pomorska

po 1345 roku - 1393-02-14
żona cesarza Karola IV
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.